Haber

Ukrayna: “(Silah desteği) Uçaklar olacak, asıl soru hangileri”

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, ülkesinin ortaklarının Ukrayna’ya uçak tahsis edeceğini belirterek, “Silah temini konusunda her şeyi aldık, geriye sadece uçaklar kaldı. Uçaklar olacak, soru hangileri?” söz konusu.

Cephede durumun zor ama kontrol altında olduğunu vurgulayan Reznikov, Rusların taktik değiştirdiğini ve üzerlerinde baskı kurmaya çalıştığını söyledi.

ABD’nin tedarik edeceği uzun menzilli füzelere ait olan Reznikov, “Silahı Rus topraklarına saldırmak için değil, yalnızca bölgemizi işgalden kurtarmak için kullanmaya kararlı olduğumuzu ortaklarımızla her zaman teyit ediyoruz.” terimini kullandı.

Ortakların Ukrayna’ya uçak tahsis edeceklerini kaydeden Reznikov, “Silah temini konusunda her şeyi aldık, sadece uçaklar. Uçaklar da olacak, soru hangileri?” söz konusu.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, Ukrayna’nın ortaklarının hava savunma modülü olan uçağa her zaman ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bugün itibarı ile Belarus topraklarında Kiev’e saldırabilecek herhangi bir birlik tespit edilmediğini belirten Reznikov, Belarus askeri eğitim merkezlerinde 12 bin kadar Rus askerinin bulunduğunu iddia etti.

Hangi ülkenin ne zaman kaç adet tank tedarik edeceğinin netleştiğini belirten Reznikov, Ukrayna askerlerinin Leopard tankları konusunda yurt dışında eğitimlerinin yarın başlayacağını kaydetti.

“Bakan olup olmayacağıma cumhurbaşkanı karar verir”

Görevden alınma ihtimali olduğu söylentileri nedeniyle hiçbir yetkilinin görevinde sonsuza kadar kalamayacağının altını çizen Reznikov, “Bakan olup olmayacağıma ilişkin kararı Başkomutan Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy veriyor.” söz konusu.

Zelensky’nin ne yapılacağına karar vereceğini ve önerdiğini yapacağını belirten Reznikov, zafer için gereken her şeyi yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

haber-baskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu