Ekonomi

Polonya, Rusya’dan petrol ithalatını durduracak

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’nın Rusya’dan ham petrol ithalatını Şubat veya Mart ayında durduracağını duyurdu.

Polonya’nın PAP haber ajansına göre Varşova yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ithalatı durdurmayı öncelik haline getirdi.

Hükümet toplantısının ardından PAP’a konuşan Morawiecki, Rusya’dan petrol ithalatının 2016’dan bu yana azaltıldığını ve yılbaşında yüzde 10’a düşürüldüğünü belirtti.

Morawiecki, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaş nedeniyle “Rusya’nın karbon yakıtlarına yönelik topyekun ambargosunu ana başlatıcının Polonya olduğunu” belirterek, “Rusya’dan petrol ithalatımız Şubat veya Mart’ta sıfıra inecek” dedi. ifadesini kullandı.

Polonya’nın en büyük petrol ve gaz şirketi PKN Orlen, 25 Şubat’ta Rusya’nın Druzhba boru hattından Polonya’ya petrol sevkiyatını askıya aldığını duyurdu.

PKN Orlen’e göre, Rus enerji şirketi Rosneft ile olan sözleşmenin sona erdiği Şubat ayının başından bu yana, Rus petrol ithalatı ülkenin ihtiyacının yalnızca yüzde 10’unu oluşturdu.

PKN Orlen’in petrol ithalatının yüzde 90’ı Rusya dışındaki kaynaklardan geliyor.

haberhopa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu