Teknoloji

Gökyüzünde beliren ve korkuya neden olan ateş toplarının çıkış nedeni belli oldu

Geçen Perşembe sabahı yerel saatle sabah 4 civarında, güneybatı Florida’da gökyüzünde beliren ateş topları eyalet sakinleri arasında endişe ve kafa karışıklığına neden oldu. Birçoğu bu ateş toplarının nedeninden emin değilken, bazıları asteroitleri, Çin casus balonlarını ve hatta dronları suçladı. Aslında her zaman olduğu gibi UFO söylentileri de hızla yayılmaya başladı. Ancak gökbilimcilere göre bu ateş topları, yeniden girişte yanan bir Çin roketinin kalıntılarından oluşuyor.

Söz konusu roketin, 22 Mart’ta fırlatılan Çin uydularını yörüngeye taşıdığı düşünülüyor. Florida üzerinde gökyüzünde devasa bir parıltı gibi görünen ateş topları, Denetimsiz bir girişte yanan Çin roketinin dördüncü basamağının kalıntılarıydılar.

Olayın görüntüleri Twitter’da yayınlandı ve Jonathan McDowell gibi astronomlar, yalnızca öğleden sonra geç saatlerde olaya neyin sebep olduğu hakkında konuştu.

Ne yazık ki, Çin roketlerinin kalıntılarının Dünya atmosferine kontrolsüz bir şekilde yeniden girmesi alışılmadık bir durum değil. 2020’de, bir Çin roketinin kalıntıları, Dünya’ya dönerken neredeyse bir okula düşüyordu.

Ülke, uzay araştırmalarında bazı büyük adımlar attı. Yine de, uygun şekilde kontrol edilen yeniden girişler olmadan, yaptığı herhangi bir fırlatma Dünya’daki insanlar için bir risk oluşturabilir. Bu olay, roket parçalarının Dünya’ya dönmesi için güvenilir yollar sağlamanın öneminin son hatırlatıcısıdır.

Ancak Çin, uzay araştırmaları söz konusu olduğunda oldukça ağzı sıkı. Ülke daha fazla uzay araştırma görevi için sıkı çalışmaya devam ederken ve hatta Uranüs’ü keşfetmeyi planlarken, gelecekteki fırlatmalarda daha fazla güvenlik önleminin alınacağını umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu