Sağlık

Fransa’da uyuşturucu arzındaki sorunlar devam ediyor

Fransa’da en çok reçete edilen amoksisilin ve ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların etken maddesi olan parasetamol bazlı ilaçlara erişim gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Eczacılar ilaç temininde zorluk yaşıyor.

Geçen yılın son turlarından bu yana ilaç teslimatları bekleniyor.

Hükümet, uyuşturucu sorununun nedeni olarak Çin’deki koronavirüsü öne sürdü.

Çin’de giderek kötüleşen koronavirüs salgını sonucunda yaşanan sağlık sorunlarında parasetamol ve amoksisilin etken elementleri içeren ilaçların tüketiminin ilaç sıkıntısına neden olduğu ileri sürüldü.

İnternet üzerinden uyuşturucu satışı yasaklandı

Sorunun analiz edilebilmesi için ocak ayı sonuna kadar parasetamol içeren ilaçların internet üzerinden satışı yasaklandı.

Aralık ayında edinilen bilgilere göre; Eczacıların yüzde 70’inden fazlası resmi olarak ilaç kıtlığı bildirdi.

“Kısa sürede ciddi sorunlara yol açabilecek bir durum var”

Lyon’da yaşayan eczacı Olivier Rosaire, ilaç sıkıntısı karşısında sakin olamadıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu dönemde sakin olmak isteseydim aylarca ilaç depolar, günlerimi uyuşturucu arayarak geçirmezdim. Kısa sürede ciddi sorunlara yol açabilecek bir durum var.”

“Mücadele 2023’ün sonuna kadar devam edecek”

Sorunun çözülmesi gerektiğini ve yetkililerin bu masrafları karşılaması gerektiğini ifade eden Rosaire, şunları kaydetti: Bahara kadar bu sorunun çözülmesi gerekiyor çünkü salgın hastalıklar bu dönemde yayılıyor. Bana göre bu zorluklar, mücadele 2023 yılının sonuna kadar devam edecek.”açıklama yaptı.

Öte yandan Almanya, ABD, Kanada ve Avustralya’da amoksisilinin aktif özelliklerini içeren ilaçlarda arz sorunu yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu