Ekonomi

Deutsche Bank ve Standard Chartered SWIFT’e son veriyor mu?

Alman bankası ( Veritabanı) ve Standard Chartered’ın SC Ventures’ı, eski bankacılık altyapısındaki SWIFT mesajlaşma sistemine benzer bir yaklaşım benimseyerek, blockchain tabanlı süreçlerin, stablecoin’lerin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

Bankalar; Finansal kurumlar ve danışmanlık şirketlerine yönelik doğrulayıcılardan oluşan bir blockchain sistemi olan Evrensel Dijital Ödemeler Ağı’nı (UDPN) test ediyor. Sistem üzerinde ABD DolarıStablecoinlerin transferi ve değişimi de dahil olmak üzere birçok senaryo yürütülüyor.

Teknoloji danışmanlığı GFT Group ve Çin Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı’nın (BSN) kurucu ortağı Red Date Technology tarafından geliştirilen sistem, halka açık blok zincirlerdeki stabilcoinlerle gerçekleştirilen işlemlerden merkez bankası dijital para birimleriyle gerçekleştirilen işlemlere kadar çeşitli işlemlere izin veriyor.

Dijital para birimleri, SWIFT mesajlarına benzer şekilde işlemler için gerekli ortamı ve etkileşimi sağlar. Geliştiriciler, projenin amacının UDPN’nin çeşitli blockchain ağları arasında birlikte çalışabilirlik köprüsü görevi görmesinin yanı sıra, merkezi olmayan dijital kimlik standartlarını (DID’ler) uygulayarak katılımcılara banka dostu ve düzenlenmiş bir ortam sağlaması olduğunu belirtiyor.

SC Ventures’ın CTO’su Thorsten Neumann, en değerli unsurun “işlemleri izinsiz ağlar da dahil olmak üzere temel bir altyapıya yerleştirmek” olduğunu söylüyor.

Örneğin, sınır ötesi para transferi yaparken, gönderen kurum tokenize edilmiş teminatı alır ve bunu UDPN tarafından yönetilen bir akıllı sözleşmeye aktarır. Daha sonra sistem, akıllı sözleşmedeki hedef para birimini serbest bırakır.

GFT Group’un UDPN başkanı Steffen Schacher , şu anda 10 kavram kanıtlama testi yürüten 25 kuruluşun bulunduğunu bildiriyor. Kümelenme ABD, Avustralya, Latin Amerika ve Avrupa’daki birçok bankayı içermektedir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu