Ekonomi

Rekabet Kurumu artan et fiyatları için harekete geçti

Rekabet Kurumu son dönemde kırmızı et branşındaki fiyat artışlarını yakından takip etti.

Kurumsal uzmanlar da kırmızı et piyasasına ilişkin inceleme ve incelemelerde bulunmaya başladı.
Piyasada faaliyet gösteren büyük yetiştiricilerde ve büyük kırmızı et ticaret merkezlerinde uzmanlar incelemeler yapıyor. Bu kapsamda Kırşehir, Polatlı, İstanbul, Sakarya gibi büyük yetiştiricilerin olduğu yerlerde incelemeler yapılıyor.

Kurumsal uzmanlar, şube menfaat sahipleri, sivil toplum kuruluşları ve özel şube temsilcileri ile ilgili düzenleyici kurumlardan bilgi talep etmiştir.

Ön inceleme çerçevesinde Ramazan Bayramı öncesi spekülatif bir fiyat artışı veya arz kısıtlaması olup olmadığı araştırılıyor. Böylece canlı hayvan kesitlerinin fiyat artışı beklentisiyle kasten geciktirilip geciktirilmediğinin tespiti amaçlanmaktadır.

Rekabet Kurumu yaklaşık bir yıl önce sektörün örnek bir incelemesini yaptı.

Soruşturma açılabilir

Rekabet Kurumu mevzuatına göre, başvuru üzerine veya re’sen ön soruşturma kararı alınabilir. Ön araştırma yapmakla görevlendirilen raportör, elde ettiği bilgileri, her türlü delili ve bahisle ilgili görüşlerini 30 gün içinde yazılı olarak Rekabet Kurulu’na bildirir.
Kurul, bilgileri değerlendirerek ön inceleme raporunun kendisine ulaşmasını takip eden 10 gün içinde soruşturma açılıp açılmayacağına karar verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu