Haber

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları bir araya geldi

NATO üye devletlerinin genelkurmay başkanları, başta Ukrayna’daki savaş olmak üzere ittifakın askeri meselelerini görüşmek üzere Brüksel’deki NATO karargahında öne çıktılar.

NATO Askeri Komite Lideri Amiral Rob Bauer’in başkanlık ettiği toplantıda Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil ediyor.

İki gün sürecek toplantının ilk gününde ittifakın kapasite ve kabiliyetlerinin güçlendirilmesi, savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesi, dijital dönüşüm, NATO kuvvetlerinin hazırlık durumunun değerlendirilmesi, askeri stoklar ve lojistik gibi konular ele alınacak.

İkinci gün ise NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR), Kosova’daki durum ve güvenlik ortamı, NATO’nun Irak ve Ukrayna Misyonu kapsamındaki çalışmaları ele alınacak.

Toplantının son oturumunda Ukrayna’yı ele alacak olan genelkurmay başkanları, NATO’nun Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya verdiği desteğin devam etmesini değerlendirecek.

Toplantıya video konferans yoluyla katılacak Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny, sahadaki son durum hakkında bilgi verecek.

Toplantıya 30 NATO ülkesinin genelkurmay başkanları ile NATO’ya davet edilen İsveç ve Finlandiya’nın genelkurmay başkanları katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu