Haber

Kolombiya’da Başkan Petro’nun kabinesinden 3 bakan istifa etti

Kolombiya’da Devlet Başkanı Gustavo Petro, sağlık reformu yasası konusunda fikir ayrılığına düştüğü üç bakanı değiştirdiğini duyurdu.

Başkanlık Sarayı Casa de Narino’da açıklamalarda bulunan Petro, Eğitim Bakanı Alejandro Gaviria, SporKültür Bakanı Maria Isabel Urrutia ve Kültür Bakanı Patricia Ariza’nın yerine yeni kişilerin atandığını belirtti.

“Reformların kamuoyunda tartışılması ve hükümette uzlaşmaya ihtiyacı var. Yasa Kongre ve toplum tarafından onaylandıktan sonra, bunları uygulamak için çok kararlı olmaları gerekiyor. Bu değişim hükümeti, sağlığı, emekli maaşlarını ve refahı iyileştirmeye yönelik reformlardan vazgeçmeyecek. tüm Kolombiyalılar,” dedi Petro. sözünü kullandı.

Görevlerinden ayrılan bakanlara emekleri için teşekkür eden Petro, ülkede toplumsal uzlaşmanın sağlanması için birlik olmaya davet etti.

Ülkede reformları pekiştirmek için uzlaşma arayışının devam edeceğini vurgulayan Petro, “Kabinim ve Başkan olarak ben, yalnızca reformları değil, tüm Kolombiyalıların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirecek bazı reformları da yasalaştırmaya kararlıyız” dedi. söz konusu.

Öte yandan kabinede değişen bakanların yerine Milli Eğitim Bakanlığı’na Aurora Vergara, Spor Bakanlığı’na Astrid Rodriguez atanırken, Kültür Bakanlığı’nın adı henüz belirlenmedi.

Sağlık reform yasası protesto edildi

Kolombiya’da 16 Şubat’ta meydanlara inen binlerce kişi, ülkede büyük tartışmalara neden olan sağlık reformu yasasını protesto etti.

Petro ise Kongre’ye sunulan sağlık reformu yasasının ülkede sosyal refahın inşasına yönelik değerli bir adım olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu